www.klenczon.pl Stowarzyszenie im. Krzysztofa Klenczona
 
Aktualności

Kolejne płyty winylowe
Po reedycjach wydanych przez Kameleon Records ( w tym nowy LP z unikatowymi nagraniami KK oraz pierwsze CD Pięciolinii) Warner Music Poland - a właściwie Polskie Nagrania przygotowały winylową reedycje płyty Powiedz stary, gdzieś ty był.

Pięciolinie pierwszy raz na CD

I znów ciekawe wiadomości od wydawnictwa Kameleon Records. Po reedycjach solowych płyt Klenczona przyszedł czas na wydanie po raz pierwszy na CD nagrań Pięciolinii. 19 nagrań w większości nigdy wcześniej nie wydanych pozwoli prześledzić karierę KK od samego początku.

Nagrania archiwalne, niezwykle starannie i pieczołowicie odrestaurowane z najlepiej zachowanych kopii. Bez nadmiernej kompresji i przesadnego odszumiania.

 

Zmarł Franciszek Walicki

W wieku 94 lat 3 października 2015 zmarł 'Ojciec polskiego bigbeatu' Franiciszek Walicki.

Zmarł Janusz Kondratowicz

W wieku 73 lat w Warszawie 2 lipca 2014 roku zmarł poeta, dziennikarz, autor wielu przebojów Krzysztofa - Janusz Kondratowicz.

 

Most Klenczona w Bydgoszczy

Most znajduje się na odnodze rzeki Brdy, odnodze nazywanej Młynkówką, która
otacza najpiękniejszy park w centrum starego miasta, czyli bydgoską Wenecję,
jak nazywają ją nieformalnie.
Nazwa oficjalna to Wyspa Młyńska.

Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2008 roku wylicytowano prawo nadania nazwy nowej kładce i ulicy przy niej.
Zwycięzca licytacji Artur Kłocko z Kielc nadał jej imię Krzysztofa Klenczona.
Nazwa została potwierdzona uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy, a na kutej barierce zawieszono pamiątkową tablicę.
nadeslal xbjnxp

Reedycja "Powiedz sary, gdzieś ty był" oraz nagrania demo

Nowa, zremasterowana i rozszerzona edycja ostatniej płyty Krzysztofa Klenczona

14 unikatowych nagrań dodatkowych, w tym: 
- 8 utworów z koncertu w Poznaniu (24 października 1979 roku)  
- 5 zupełnie nieznanych domowych nagrań demo bez tekstów 
- kompozytorska wersja demo utworu ‘Powiedz stary gdzieś ty był’ 

Ponad 79 minut muzyki !!!  

Dodatek specjalny - DVD z reportażem TVP z koncertu Krzysztofa Klenczona (31 października 1979 roku)


 

Marek Karewicz "Big BEAT"

"Big Beat" to zbiór wspomnień Marka Karewicza, jednej z najbarwniejszych i najbardziej rozpoznawalnych osobowości naszej powojennej sceny muzycznej, okraszone kilkuset zdjęciami z jego archiwum. Z opowieści Karewicza można się dowiedzieć, jak funkcjonowała polska estrada w latach 60.i 70. ubiegłego wieku. Książkę czyta się jednym tchem, ponieważ Karewicz - wspaniały gawędziarz - ma dar opowiadania. Jego historie z życia gwiazd rodzącego się w Polsce rock'n'rolla są pełne życia, humoru, a czytelnik znajdzie w nich mnóstwo wcześniej niepublikowanych informacji dotyczących najważniejszych wydarzeń i postaci tamtych czasów. Co najważniejsze, nie są to tylko pochwały, Karewicz dzieli się z czytelnikami obserwacjami i komentarzami często kontrowersyjnymi. To przezabawna, a zarazem fascynująca opowieść o tym jak w czasach absurdy i zniewolenia, hartowała się polska estrada i kim byli z bliska ludzie, których przeboje pamiętamy po dzień dzisiejszy. Mare Karewicz Bigbeat

Krzysztof Klenczon, któy przeszedł do historii

Nakladem Wydawnictwa MG ukazała się biografia Krzysztofa Klenczona autorstwa Dariusza Michalskiego. Wiele ciekawych zdjęć, informacji z wycinków prasowych, wywiadów z osobami z otoczenia Klenczona a także własnych wspomnień autora książki kiedy współpracował z Krzysztofem. Jest to pierwsza (druga w ogóle) tak obszerna bigrafia o Klenczonie. Polecamy. Do kupienia w księgarniach w całej Polsce Dariusz Michalski ksiazka

Figury woskowe Czerwonych Gitar

Jak można przeczytać na stronie Fundacji im. Seweryna Krajewskiego trwają pracę nad figurami woskowymi Czerwonych Gitar.

 

Janek Samołyk w hołdzie Krzysztofowi Klenczonowi


W lipcu 2013 Samołyk wystąpił na koncercie Klenczon Legenda w Szczytnie, upamiętniając wokalistę. W tamtym czasie wrocławski muzyk przygotował wraz z zespołem autorską wersję piosenki "Gdy kiedyś znów zawołam cię". Utwór został zarejestrowany na żywo w studio nagrań m.in. przy użyciu wiekowych instrumentów, z jakich korzystały polskie grupy bigbeatowe (np. marki Jolana). Piosenka jest publikowana 14 stycznia w rocznicę urodzin Krzysztofa Klenczona.

Link do piosenki Janek Samolyk - Gdy kiedys znow zawolam Cie

Skład: 

Janek Samołyk - gitara elektryczna, wokal; Patrycja Stefanowska - woka; Przemek Mikołajczyk - klawisze; Piotr Wojniusz - gitara basowa; Mateusz Brzostowski - perkusja

Janek Samołyk to wrocławski autor piosenek i wokalista obecny na scenie muzycznej od 2008 roku. Wydał dwa albumy w Agencji Fonograficznej Polskiego Radia: Wrocław (2010) i Problem z wiernością (2012). Aktualnie w przygotowaniu jest trzeci album artysty - planowana data premiery po wakacjach

Między płytami - wczesne lata.

Ostatnio w sklepach pojawił się album zdjęciowy opisujący fotografią wczesne lata Czerwonch Gitar. Masa unikatowych fotografii - polecamy. Album do nabycia w sieci Empik.

 

Reedycja LP Show Never Ends oraz LP Trzy Korony

Nakladem Wydawnictwa Kameleon Records ukazaly sie wlasnie pelne reedycje dwoch LP Klenczona. Show Never Ends oraz Trzy Korony. Kazda z plyt wydana w orginalnej winylowej okladce z ksiazeczka opisujaca piosenki. Kazde z wydawnictw zawiera kilkanascie bonusow, w tym wiele niepublikowanych nagran z archiwum zony Klenczona. Plyty do kupienia TYLKO wysylkowo poprzez strone www.kameleonrecords.pl.

 

Pultusk Klenczon Festiwal

W dniach 21-22 czerwca 2013 odbyl sie w Pultusku pierwszy festiwal poswiecony Krzysztofowi Klenczonowi. W konkursie na interpretacje piosenek Klenczona jury wylonilo do finalu 12 wykonawcow. Wsrod Internautow zwyciezyla pani Aleksandra Wylężek zdobywając 3309 głosów. Gwiazda festwalu byly Zuki oraz Czerwone Gitary.

KLENCZON - LEGENDA

Artysci w holdzie Krzysztofowi Klenczonowi

Z okazji 70 rocznicy urodzin Krzysztofa Klenczona Music Shop Management zrealizowal plyte z 10 piosenkami Krzysztofa nagranymi przez wspolczesnych wyknawcow. Na plycie uslyszymy kolejno: Munka Staszczyka, Kasie Kowalska, Stanislawa Sojke, Tomona Tymaskiego, Roberta Gawlinskiego, Jacka Szymkiewicza, Macieja Balcara, Macieja Malenczuka, Adama Krylik oraz The Calog. Plyta dodatkowo zawiera DVD z niepublikowanymi dotad zdjeciemi oraz fragmentami rodzinnego filmy Krzyska.

Poemat rockowy KLENCZON

Program w oparciu o piosenki charyzmatycznego Krzysztofa Klenczona. Koncert inspirowany wspomnieniami Bibi. Lata 60-te w nowych aranżacjach, z odcieniem jazzu, soulu, bluesa i miłość, która nie podlega czasowi. Koncert prezentuje piosenki z repertuaru Krzysztofa Klenczona. Scenariusz Katarzyny Cygan inspirowany rozmową z Bibi, Alicją Klenczon-Koroną, jest „kobiecą stroną odczuwania”. Nowe aranżacje napisał gdański muzyk Hubert Świątek. Projekt sopocko - krakowski. Realizacja – Katarzyna Cygan i Anna Dauksza Wołkowicz.
Więcej szczegółow na http://www.offdebicz.sopot.pl

Piosenki Klenczona w Opolu

Podczas Super Debiutów na 48. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Uczestnicy zaprezentowali się w coverach piosenke Krzysztofa. Wystąpili: Marcin Chudziński (laureat „Szansy na sukces" TVP2); Michał Bober (laureat przeglądu Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu) oraz zespół Neony i Sławomir Bieniek (wybrani w eliminacjach TVP).
Koncert był hołdem złożonym muzykowi w 30 rocznice śmierci.
Dodatkowo podczas sobotniego koncertu przebojów Lata Z Radiem Łukasz Zagrobelny wykonał piosenkę Powiedz stary gdzieś ty był

Nowe kompilacje CD Klenczona w 30 roczice śmierci Artysty

Zarówno Polskie Nagrania i Polskie Radio w związku z 30leciem śmierci Klenczona przypomniało jego dokonania wydając kompilacje Jego przebojów. Na uwagę zasługuje po raz pierwszy wydany utwór Popatrz prawdzie w oczy, z domowego archiwum Trzech Koron.

Dzień Klenczona w Sopocie

28 kwietnia 2011r. w Sopocie jednej z ulic nadano nazwę Krzysztofa Klenczona natomiast wieczorem w Krzywym Domku odbyła się premiera filmu “10 w skali Beauforta” w reżyserii Heleny Giersz poświęconego Klenczonowi. Inicjatorem Klenczonowego zamieszania był Wojciech Korzeniewski z Fundacji „Sopockie korzenie”
Od 28 kwietnia 2011r. uliczka łącząca Jana z Kolna z Polną przy targowisku na Wyścigach nosi imię jednej z najważniejszych postaci polskiego rock’n'rolla. Tego samego dnia odbyło się również uroczyste odsłonięcie portretu Krzysztofa Klenczona na murze dawnego budynku klubu “Non stop”. Autorami muralu są artyści: Tuse i Looney. Na czwartkowe uroczystości przyjechało wielu gości: rodzina Krzysztofa Klenczona, przyjaciele, znajomi i Fani.

Odszedł Henryk Zomerski

16 kwietnia 2011 po ciężkiech chorobie zmarł pierwszy polski basista Henryk Zomerki. Razem z Krzysztofem grał w Niebiesko Czarnych, Pięcioliniach oraz Czerwonych Gitarach.

Ulica Krzysztofa Klenczona w Sopocie

8 kwietnia 2011r. – Rada Miasta Sopotu jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu imienia Krzysztofa Klenczona jednej z sopockich ulic.Inicjatorem i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Fundacja “Sopockie Korzenie”Uroczystość odbędzie się w czwartek – 28 kwietnia br. o godz. 16:10 przy wyjściu na Targowisko Miejskie (Sopot Wyścigi), gdzie przez lata funkcjonował III Non-Stop.
Natomiast o godz. 16:45 na ul. Drzymały odsłonięty zostanie mural z wizerunkiem Krzysztofa Klenczona. Będzie on częścią większego dzieła, które ukończone zostanie w lipcu br., dokładnie w 50-tą rocznicę otwarcia Non-Stopu. Z kolei o godz. 18:15 w Krzywym Domku ma odbyć się przedpremierowy pokaz filmu “10 w skali Beauforta” w reżyserii Heleny Giersz.
Na ten dzień zaplanowana jest też premiera albumu z największymi przebojami Krzysztofa Klenczona przygotowanego przez Polskie Nagrania.

Zbuntowany anioł

30 lat temu, 7 kwietnia 1981r. w Chicago po długiej walce o życie po wypadku samochodowym, zmarł Krzysztof Klenczon – legendarny członek zespołu Czerwone Gitary. Zbuntowany anioł” – tak właśnie kiedyś o Klenczonie powiedział Franciszek Walicki i taki też tytuł nosi utwór, który został jemu poświęcony. Zaśpiewała go Asia Lunarzewska, która wspólnie z Tommy Williamsem i Tommirock skomponowała muzykę, a tekst napisali panowie Wiesław Wilczkowiak i Janusz Kondratowicz. W czerwcu 2010 roku rockową wersję nagrał wałbrzyski zespół Onyx The Rock Band.

Reaktywacja Trzech Koron

Reaktywowana  formacja rockowa Trzy Korony, którą Krzysiek Klenczon założył w 1970r.  przygotowała na 30. rocznicę śmierci Muzyka nowy teledysk. Jest to nieznana kompozycja Klenczona pt. “Popatrz prawdzie w oczy”. Trzy Korony nagrały nowy podkład muzyczny, zachowując oryginalną ścieżkę głosu Krzysztofa: (zobacz na YouTube). Utwór ten ma znaleźć się na nowej kompilacji Polskiego Radia poświęconej Klenczonowi

Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej w Szczytnie.

W tym roku przypada 65 rocznica urodzin wielkiego artysty, kompozytora, gitarzysty, wokalisty, lidera takich zespołów jak: Czerwone Gitary i Trzy Korony- Krzysztofa Klenczona- wieloletniego mieszkańca Szczytna. W mieście tym, Krzysztof Klenczon żył, mieszkał i tworzył wspaniałe przeboje. Przyjaciele i wielbiciele Jego muzyki uhonorowali tego artystę ufundowaniem i wmurowaniem tablicy pamiątkowej na budynku, w którym mieszkał, przy ulicy 3 Maja 8 w Szczytnie. Fundatorami tej tablicy są: Andrzej Majchrzak, Jan Śmigielski, Tadeusz Syrowatka i Ryszard Bujnowicz (mieszkańcy Częstochowy), przy wsparciu Urzędu Miasta Szczytna i Stowarzyszenia Muzycznego "Christopher" im: Krzysztofa Klenczona w Gdyni. Uroczyste odsłonięcie tablicy miało miejsce 21 lipca 2007 o godzinie 15.00. Tablicę odsłonili: Danuta Górska-Burmistrz Miasta Szczytno, Alicja "Bibi"Klenczon- żona Krzysztofa Klenczona, Hanna Klenczon-siostra Krzysztofa i Wiesław Wilczkowiak- Stowarzyszenie Muzyczne "Christopher". Ponadto w uroczystościach udział wzieli zaproszeni goście: Władze Miasta, rodzina Krzysztofa Klenczona, dyrektor Domu Kultury w Szczytnie Klaudiusz Woźniak, Janusz Kondratowicz-poeta, autor tekstów do utworów Krzysztofa Klenczona, Marek Gaszyński-redaktor muzyczny Polskiego Radia, poeta, autor tekstów. Jerzy Klenczon-kuzyn Krzysztofa, Stowarzyszenie Polski Rock and Roll, Maciej Cybulski-przyjaciel Klenczona, Prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej Stanu Illinois, Prezes Stowarzyszenia Polski Rock and Roll, Zbigniew Malara-przyjaciel rodziny oraz licznie przybyli mieszkańcy Szczytna. Uroczystość ta wpisana została do tegorocznych obchodów "Dni i Noce Szczytna" W GALERII WKRÓTCE ZDJĘCIA Z TEGO WYDARZENIA

Gwiazdozbiór muzyki rozrywkowej

W nowym cyklu wydawniczym Polskiego Radia Gwiazdozbiór Muzyki Rozrywkowej wydano płytę poświęconą Krzysztofowi Klenczonowi - "od piosenki do piosenki" Na uwagę zasługuje wydanie pełnej radiowej wersji "10 w skali Beauforta" z dodatkową zwrotką.

Pejzaż bez Ciebie

"Pejzaż bez Ciebie" tak będzie się nazywał nowy bydgoski festiwal, którego pierwsza edycja rusza na początku listopada. Data to nieprzypadkowa. Festiwal ma przypominać sylwetki zmarłych, ale niezapomnianych polskich artystów. Pierwszy festiwal zabrzmi muzyką Krzysztofa Klenczona. Piosenki Krzysztofa Klenczona zaśpiewają m.in. Ryszard Rynkowski, Justyna Steczkowska, Adam Nowak, Marcin Rozynek czy Janusz Radek i młodzi wykonawcy wyłonieni we wcześniejszym konkursie. Nagrodą w konkursie jest 10 tys. zł. Emisja telewizyjna przewidziana jest na 1 listopada 2005 w TVP 2.

Klenczon patronem szkoły

Gimnazjum Publicznemu w Dźwierzutach od 1 października już oficjalnie patronuje Krzysztof Klenczon. Na uroczystość związaną z nadaniem placówce imienia zjechało wielu gości, wśród których nie zabrakło najbliższej rodziny, przyjaciół oraz miłośników jego twórczości. Na zaproszenie dyrektor szkoły Haliny Lemańskiej przybyła siostra muzyka Hanna oraz żona Alicja mieszkająca na stałe w Stanach Zjednoczonych. Do Dźwierzut przyjechali również przyjaciele z młodości - Czesław Grad, Józef Drozdowicz i Janusz Ferenc. Wśród obecnych był też znany fotografik Marek Karewicz projektujący w latach 60. i 70. okładki płyt zespołów, w których występował patron dźwierzuckiego gimnazjum oraz towarzyszący muzykom z aparatem podczas koncertów. W sobotnim święcie wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń "Christopher" z Gdyni i "Port" z Warszawy, skupiających fanów twórczości pochodzącego ze Szczytna artysty. Główne uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów na grobie Krzysztofa Klenczona. W imieniu szkolnej społeczności dokonali tego członkowie drużyny rowerowej "Kręcioły". Po mszy odprawionej w kościele w Dźwierzutach siostra i żona muzyka odsłoniły tablicę pamiątkową na budynku gimnazjum.

Ulica Klenczona

W dniu 24 kwietnia 2005 o godzinie 14.00. na STACJI PALIW "PORT" ul Arkuszowa 22 w WARSZAWIE odbyło się uroczyste nadanie nazwy ulicy IM. KRZYSZTOFA KLENCZONA. W zorganizowanym pikniku uczestniczyli: zespoły "DWIE KORONY", "CZERWONE GITARY", Rodzina Krzysztofa, Janusz Kondratowicz, Marek Gaszyński, Marek Karewicz, Stowarzyszenie Muzyczne "Christopher" im:Krzysztofa Klenczona.

 

Władze Szczytna chcą, aby rok 2006 został ogłoszony Rokiem Krzysztofa Klenczona. Będą dążyć do tego, aby wydarzenie to nabrało rangi co najmniej wojewódzkiej. Swoim pomysłem zamierzają zainteresować wszystkie samorządy Warmii i Mazur. W przyszłym roku przypada 25. rocznica śmierci Krzysztofa Klenczona, lidera Czerwonych Gitar i Trzech Koron, muzyka, który drogę do sławy rozpoczynał w Szczytnie i tu został pochowany. Dla uczczenia zasług zmarłego artysty, Rada Miejska w Szczytnie przygotowuje się do przyjęcia uchwały ustanawiającej rok 2006 Rokiem Krzysztofa Klenczona. By wydarzenie to nabrało szerszego zasięgu, władze Szczytna zamierzają zainteresować swoją inicjatywą wszystkie samorządy Warmii i Mazur. - Chcemy, aby zorganizowały one u siebie imprezy poświęcone twórczości Klenczona - mówi burmistrz Paweł Bielinowicz. W samym Szczytnie planowane jest kontynuowanie zainaugurowanego w ub.r. festiwalu klenczonowskiego oraz towarzyszącego mu małego festiwalu z udziałem uczniów szkół z całego powiatu. Dokładnie w 25. rocznicę śmierci muzyka, przypadającą 7 kwietnia 2006 roku, w Szczytnie odprawiona będzie w jego intencji uroczysta msza święta, a po niej odbędzie się wieczór wspomnień. Udział w nim wezmą osoby bliskie Klenczonowi, dziennikarze muzyczni i jego fani. Do tego czasu w znajdującym się przy ul. Sienkiewicza Parku Klenczona zostaną odrestaurowane alejki, którym patronować mają nieżyjący już muzycy rockandrollowi. W planach jest także przygotowanie miejsca, w którym goszczący w Szczytnie artyści będą odciskać swoje dłonie. - Oddając cześć Krzysztofowi Klenczonowi, chcemy mu podziękować za to, że przyczynił się do rozsławienia naszego miasta i Mazur, i jednocześnie upowszechnić jego dorobek twórczy, bo jest tego godny - podkreśla burmistrz. (olan) ( z "Kurek Mazurski" Nr 6/05)

Dnia 3 stycznia 1965 roku czyli już 40 lat temu w lokalu Crystal w Gdańsku powstały Czerwone Gitary. W pierwszym składzie wystepowali:J.Kossela, H.Zomerski, J. Skrzypczyk, B.Dornowski i K.Klenczon

 

Prawa Autorskie (c) TB. Projekt i hosting OpenVision