Urodzony 20.07.1921 r. w Łodzi, rodzinnie związany z Wilnem, a od roku 1945 z Gdynią . Oficer marynarki wojennej w st.spocz., dziennikarz, publicysta, animator życia muzycznego uważany za „ojca chrzestnego polskiego rocka”.
Inicjator zorganizowania w r.1956 w Sopocie pierwszego Festiwalu Muzyki Jazzowej , a w r.1957 drugiego. Począwszy od roku 1959 tworzy pierwsze polskie zespoły „mocnego uderzenia”: RHYTHM & BLUES, CZERWONO-CZARNI, NIEBIESKO-CZARNI (z Niemenem, Michajem Burano, Kordą, Klenczonem, Popławskim i Adą Rusowicz), w r.1968 inspiruje działalność zespołu BREAKOUT (z Tadeuszem Nalepą jako liderem grupy), a w r.1974 działalność najciekawszej polskiej formacji rockowej lat 70. tria SBB, założonego w r.1971 przez Józefa Skrzeka.


W r.1970 inicjuje w Sopocie pierwszą w Polsce, sprowadzoną z Holandii profesjonalną dyskotekę pn. MUSICORAMA, a w roku 1995 jest bohaterem dokumentalnego filmu biograficznego I NIE ŻAŁUJ TEGO , a także autorem autobiograficznej książki SZUKAJ, BURZ, BUDUJ ( wyd. TRZ, Warszawa 1995, wydanie uzupełnione w r.2000 ), ciepło przyjętej przez krytykę różnych opcji. Jest także autorem ponad 2000 publikacji poświeconych problemom muzyki, kultury i subkultury , a także wielu piosenek , utrwalonych na ponad 500 nośnikach dźwięku, m.in. przez Czesława Niemena (Czy mnie jeszcze pamiętasz?, Wiem że nie wrócisz, Zabawa w ciuciubabkę), Piotra Szczepanika (Puste koperty), Wojciecha Kordę (Niedziela będzie dla nas!, Powiedzcie jej, Adagio cantabile), Krzysztofa Klenczona (Taka jak ty), zespół BREAKOUT (Na drugim brzegu tęczy, Gdybyś kochał ,hej !), zespół SBB (Odlot). W roku 2004 zaskoczył kolejną inicjatywą : autorstwem wielofunkcyjnej wystawy pn. Kolekcja Franciszka Walickiego, poświęconej początkom muzyki rokowej w Polsce. Po ekspozycji wystawy w Centrum GEMINI w Gdyni, a w roku 2007 w "Krzywym Domku" w Sopocie pod nazwą Polski Rock'n'Roll - Początek drogi.