Urodzony 16 lutego 1939 r. w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka[2], zm. 17 stycznia 2004 r. w Warszawie) – polski piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów piosenek

O Niemenie napisano tak dużo, że przypomnijmy tylko jego wspólne początki z Klenczonem:

W 1962 r. odniósł duży sukces na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i odbył trasę po kraju z zespołem Czerwono-Czarni. W początkach kariery, po odniesieniu pierwszych sukcesów w konkursach wykonawców amatorów, zaczął występować z zespołem Niebiesko-Czarni. 10 października 1962 r. nagrał z nimi małą płytę, tzw. EP, z 4 utworami, w tym śpiewaną przez siebie piosenką Lekcja twista W 1963 roku wystąpił na I Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z własną kompozycją "Wiem, że nie wrócisz", którą przeszła niezauważona. Wyróżniono go tam dopiero w 1964 r.


W grudniu 1963 r. wystąpił z grupą Niebiesko-Czarni w słynnej paryskiej sali Olympia. W tym okresie, za namową żony Franciszka Walickiego Czesławy, Wydrzycki zaczął posługiwać się pseudonimem artystycznym Niemen.Oficjalnie opuścił zespół Niebiesko-Czarni w listopadzie 1965 r., a od sierpnia 1966 r. współpracował z zespołem Akwarele. Jesienią 1971 r. Niemen zetknął się z awangardowym kontrabasistą Helmutem Nadolskim. Z nim oraz z muzykami grupy SBB stworzył Grupę Niemen, która działała od grudnia 1971 r. do sierpnia 1973 r.Następnie występował solo i w zmieniających się składach, nagrywał sporo muzyki teatralnej.


>